wtorek, 25 marca 2014

Dodawanie liczb dwucyfrowych.



Dzisiaj u nas dodawanie liczb dwucyfrowych, Julka nie miała z tym problemu, ponieważ pomagała sobie drewnianymi dziesiątkami i klockami przedstawiającymi jedności. 
Aby dziecko nie miało problemu z dodawaniem liczb w pamięci, należy pokazać mu sposób jak może to szybko zrobić, ja pokazałam dziewczynkom, że najpierw mają dodawać dziesiątki a potem jedności.
Julii bardzo podobają się takie zabawy w dodawanie, bardzo ją ucieszyło dodawanie, gdy musiała ode mnie kupić beleczkę przedstawiającą 10 za 10 małych kosteczek a następnie dodać ja do dziesiątek  i zapisać pozostałe jedności. 

Kornelia dodaje: 44+15= 50 + 9 = 59
 



Julia dodaje: 74 +17 =80 + 11= 80 + 10+ 1 = 91



Wymienia za 10 jedności = jedną beleczkę, która przedstawia 10


Julia dodaje: 43+28= 60 +11= 60 +10 +1= 71




Działania dla Julii.

Julia powiedział, że jutro bardzo chciałaby się bawić w tą zabawę, potem miała chwilkę na grę na komputerze w której mogła wykorzystać zdobytą wiedzę. 

http://more2.starfall.com/m/math/math-journey/load.htm?f&d=demo

poniedziałek, 24 marca 2014

Czytam sobie.



Julia dostała nowe książeczki do czytania, jest to seria Czytam sobie, są świetne dla początkujących w czytaniu.







 Książeczki są podzielone na poziomy żółty – pierwszy , proste zdania, zielony- drugi , zdania rozbudowane i jest ich po kilka na stronie oraz czerwony – trzeci , którego jeszcze nie widziałam, a pewnie zapoznam się z nim jak Julia będzie już płynie czytać pierwsze dwa poziomy. Julia przeczytała opowiadanie o zamku, po przeczytaniu powiedziała , że książka jej się bardzo podoba, szczególnie ilustracje i że przeczyta ją jutro jeszcze raz. 
Teraz uczy Kornelię z książeczek, które czytała wcześniej,



 a Kornelia odczytuje po kolei literki a potem mówi „ nie wiem Julciu co przeczytałam „ Julka jej mówi co przeczytała a Kornelia jej dziękuje. Super się tego słucha , to przeurocze jak dziewczynki są dla siebie tak miłe i jak sobie pomagają.
A ja nadal czytam dziewczynkom przed snem, Kornelia lubuje się ostatnio w książkach o żółwiku Franklinie, a Julia lubi słuchać o trzech dziewczynkach, które ratują Magiczne Królestwo. Lubi tez detektywów Maje i Lassego oraz opowieści o Madice z Czerwonego Wzgórza.
 Chodzimy do biblioteki raz w tygodniu i musiałyśmy założyć kolejną kartę dla Korneli, bo ona też chciała móc wybierać cztery książeczki tylko dla siebie.





Marzec- ptaki i kwiaty.



U nas marzec to miesiąc w którym będziemy poznawać nazwy ptaków oraz nazwy kwiatów. 


Ten temat jest jak rzeka, więc pewnie będziemy go kontynuować przez dłuższy czas. Na razie bawiłyśmy się w tworzenie kwiatów z papieru. Julia stworzyła przy mojej małej pomocy kilka obrazków dla dziadków.






Czytałyśmy jeszcze książkę „Świat w obrazkach PRZYRODA” , gdzie poznawałyśmy nazwy i wygląd kwiatów, potem dziewczynki próbowały stworzyć ogród kwiatowy z  ciastoliny. 





Dziewczynki kolorowały różne ptaki pastelami. 




A ja wykorzystując strony z książki „Aktywny przyrodnik, obserwuję i poznaję  ptaki”, stworzyłam grę memory dzięki której dziewczynki poznają nazwy oraz wygląd przeróżnych ptaków.  






Język angielski - jedzenie.





U nas kolejna lekcja angielskiego, tym razem powtórzyłyśmy słownictwo związane z owocami, warzywami i kuchnią.



 Dziewczynki bawiły się w gotowanie zupy warzywnej i owocowej, prosiły po angielsku o podanie potrzebnych owoców lub warzyw. Powtarzałyśmy podstawowe kolory i nazwy potrzebnych naczyń, sztućców. Potem opowiadałyśmy kolejne opowiadanie o chłopcu, który był głodny i zjadł kanapkę.