sobota, 19 czerwca 2021

SZACHY

 Wieczorami czytam dzieciom przed snem książkę o zasadach gry w szachy: „Szachy nauka gry dla dzieci” Adrianna Staniszewska, Urszula Staniszewska. Książka jest bardzo ciekawie napisana, opowiada opowieść o starym królu, który musi oddać swą władzę nad królestwem jednemu z synów, jednak problem jest taki że synowie to bliźniacy i nikt nie pamięta, który urodził się pierwszy, wiec postanawia aby stoczyli między sobą pojedynek i pomaga im stworzyć odpowiednie miejsce i armię. 

Postanowiliśmy stworzyć swoją szachownicę i szachy. Rozpoczęliśmy od wycięcia z czarnego i białego filcu po 32 kwadraty o wymiarach 7x7cm.

Następnie połączyliśmy kwadraty i zrobiliśmy opis pól.

Potem przeszliśmy do stworzenia poszczególnych graczy. 

 





Moje dzieci znają większość z zasad gry w szachy i tak poruszają się poszczególne pionki, ale zawsze można sobie wszystko odświeżyć i dlatego razem z książką pokazywałam im jak poruszają się poszczególne bierki. 

PION (o jedno pole do przodu, może przesunąć się o dwa ale tylko gdy rusza się po raz pierwszy, bije na ukos, nigdy do tyłu):

WIEŻA (porusza się po prostej w dowolnym kierunku, zbija pionki stojące na końcu jej ruchu).


GONIEC (porusza się po polach na ukos w danym kolorze na którym stoi na początku gry),

HETMAN (porusza się tak jak wieża i goniec),

KONIK ( to jedyna bierka która może przeskoczyć inne i skacze dwa pola do przodu i jeden w bok) 

 

KRÓL (może poruszać się o jedno pole w każdą stronę, nie może znajdować się koło króla przeciwnika).

 

Teraz moje dzieci mogą grać razem i nikt nikomu nie musi dawać wygrywać, bywa że mój sześciolatek najszybciej potrafi doprowadzić do pokonania króla przeciwnika.

Dzieci do gry wybierają szachy, które zrobione są przez nas a nie kupione wcześniej w sklepie, teraz częściej nimi grają. A Wy grywacie w szachy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz