sobota, 21 sierpnia 2021

Matematyka: dodawanie i odejmowanie.

 Podczas wakacji mam dużo czasu na tworzenie różnych rzeczy, brak pośpiechu i ciągłej gonitwy z czasem sprzyja temu. Wczoraj kupiłam kolorowe klocki o wymiarach 2 x  4 x 0,5 cm, które postanowiłam użyć do zrobienia ćwiczeń dla dzieci w dodawaniu i odejmowaniu.  Zapisałam na nich działania i wymyśliliśmy dużo gier, aby się nimi bawić. 



Ja uważam, że nauczenie naszych dzieci dodawania do dwudziestu to najważniejsze zadanie, ponieważ cała matematyka bazuje na tej umiejętności i nie można dopuścić do tego, aby ktoś miał w tym braki.

Zabawę rozpoczęliśmy od domina, czyli od ustawiania dwóch takich samych liczb obok siebie.  


Kolejną zabawą było dodawanie czarnych klocków. Losujemy zadanie a następnie układamy pod nimi odpowiednią liczbę czarnych klocków. 

Inna nasza zabawa to: kilka osób losuje kartę z wynikiem a następnie układamy odpowiednie działania pod spodem wyszukując ich w rozsypanych klockach.

Aby ćwiczyć znaki: mniejszy, równy lub większy losujemy dwa klocki a następnie dodajemy działanie znajdujących się na nich i stawiamy znak miedzy nimi. Możemy pomóc sobie jeśli dopiero zaczynamy zabawę z dodawaniem, układając czarne klocki pod spodem i wtedy z łatwością możemy stwierdzić gdzie jest ich więcej. Ja zawsze bawię się z dziećmi mówiąc o głodnym krokodylu, który bardzo lubi jeść i zje zawsze to czego jest więcej  < .

 

Kolejną zabawą jest posegregowanie wyników dodawania. 


Inna naszą zabawą jest gra w której klocki są odwrócone tak aby nie było widoczne działanie na nich zapisane i gracze odwracają wybrany przez siebie klocek, następnie każdy dodaje dany przykład i mówi wynik ten kto ma największy wynik dostaje wszystkie klocki od gracy i buduje z nich wieżę. Jeżeli wynik jest ten sam to należy wybrać kolejny klocek, wszystkie klocki bierze ten kto ma najwyższy wynik dodawania. Wygrywa ten kto zbuduje najwyższą wieżę.


Gra w memory: w zależności od znajomości dodawania wybieramy liczbę klocków, w naszym przykładzie jest czternaście klocków, należy wcześniej wybrać takie których dodawanie stworzy parę, potasować je i rozłożyć na stole. Gracze podnoszą po dwa klocki na zmianę i dodają działanie jeśli wynik jest taki sam mogą wziąć klocki dla siebie.

Klocki do odejmowania również można używać do tych samych zabaw, ćwicząc wtedy odejmowanie.




Zabaw można wymyślać bardzo dużo to tak na początek, życzymy miłego dodawania i odejmowania.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz