niedziela, 7 kwietnia 2019

PRACA NAD ZMYSŁAMI- SENSORYKA MONTESSORI


Kolejne nasze zabawy z materiałem Montessori, tym razem chcemy podzielić się z Wami tym jak pracujemy nad naszymi zmysłami. 
Aby pracować nad słuchem i wyczulić go na dostrzeganie różnych dźwięków pracujemy z zestawem puszek szmerowych. Zestaw składa się z dwóch pojemników drewnianych w których znajdują się puszki szmerowe w dwóch kolorach: czerwonych i niebieskich. Zadaniem Huberta jest wyłożenie z pudełek puszek i ustawienie ich w dwóch rzędach a następnie bierze do ręki jedno z czerwoną nakrętką i potrząsa nią obok ucha następnie bierze po kolei puszkę z nakrętką niebieską jeśli dźwięk dochodzący z puszki nie jest tym samym co w czerwonej odkłada je do pudełka jeśli jest taki sam to znalazł parę. Tak postępuje aż wszystkie puszki będą miały parę. 





Zmysł wzroku.  W metodzie Montessori jeśli pracujemy z nią w szkołach wszystkie pomoce mają swoje miejsce  powinny być przedstawiane w określonej kolejności.  Zestaw do nauki kolorów ma trzy pudełka pierwszy zawiera 6 kolorowych tabliczek (2 żółte, 2 niebieskie, 2 czerwone), drugi zestaw posiada jedenaście par kolorów, a trzeci zestaw posiada 63 kolorowe tabliczki. Przedstawia się je dzieciom po kolei aby rozszerzać ich zdolności i pracować nad ich wzrokiem. My teraz pracujemy z zestawem trzecim, ponieważ z kolorami bawimy się od zawsze i tylko ten zestaw w wieku moich dzieci wydał się im atrakcyjny, z młodszymi dziećmi wprowadzałabym zestawy po kolei.
Tak wyglądała nasza zabawa, układaliśmy poszczególne kolorowe tabliczki raz od najciemniejszego do najjaśniejszego a innym razem odwrotnie. Szukaliśmy w domu różnych rzeczy w różnych kolorach. Rozpoznawaliśmy kolory w obrazkach przedstawiających zwierzęta. Układaliśmy kolorowe wzory. 









Zmysł dotyku. Zestaw składa się z dziesięciu deseczek, które są pokryte papierem ściernym zróżnicowanym pod względem granulacji. Zadaniem moich dzieci było rozłożenie deseczek mając zasłonięte oczy, potem kładły prawą rękę na jedna deseczkę i szukały jej pary gładząc po kolei pozostałe deseczki lewą ręką. Zadanie ukończyli gdy znaleźli pięć par.



Zabawa z nakrętkami i śrubami o różnych wymiarach. Hubert lubi takie zadania, ponieważ one najbardziej przypominają mu te, które używają dorośli, a on bardzo chciałby pomagać tacie, dziadkowi w prawdziwych pracach, które maja logiczny sens, dlatego powiedział że będzie to robił bo to mu się przyda.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz